Join TodayPage 10 of 29 FirstFirst ... 8910111220 ... LastLast
Results 91 to 100 of 285

Thread: Lajme nga Sporti

Alegri: Juventusi mbetet favorit Ndėrkohė qė drejtuesit e Milanit pėrpiqen tė avancojnė negociatat pėr tė mbyllur transferimin e Hondės, Masimiliano

 1. #91
  avf130's Avatar
  Join Date
  Jun 2013
  Posts
  299

  Alegri: Juventusi mbetet favorit

  Ndėrkohė qė drejtuesit e Milanit pėrpiqen tė avancojnė negociatat pėr tė mbyllur transferimin e Hondės, Masimiliano Alegri flet pėr sezonin e ri. “Juventusi ėshtė skuadra favorite, e cila vijon tė mbetet edhe kėtė sezon skuadra mė e fortė. Do tė jetė akoma mė e vėshtirė, sepse pėr zonėn Champions dhe Ligėn e Europės do tė luftojnė 6 skuadra, me Interin dhe Romėn favorite, pastaj Napoli, Lacio dhe Fiorentina”, – tha trajneri i Milanit.

 2. The Following User Says Thank You to avf130 For This Useful Post:


 3. #92
  avf130's Avatar
  Join Date
  Jun 2013
  Posts
  299
  Urimi i De Biazit: Jeni madhėshtorė!

  Trajneri i Kombėtares shqiptare, Xhani de Biazi, ka mbetur i befasuar nga ecuria e klubit tė Kukėsit nė Kupat e Europės. Ashtu siē ndodhi kur veriorėt u kualifikuan pėr nė turin e tretė dhe italiani i uroi pėrmes rrjetit social “Facebook”, kjo u pėrsėrit dje. Teksa ka mėsuar qė Kukėsi ka mposhtur me rezultatin e pastėr 2-0 ukrainasit e Metalurgut, De Biazi nuk i ka kursyer elozhet nė “Facebook”. Italiani ėshtė i mahnitur nga paraqitja e skuadrės sė Armando Cungut. “Bravo Kukėsi! Ėndrra vazhdon! Jeni tė mėdhenj, ky ėshtė rezultati mė i mirė i mundshėm. Paēi shumė fat djema!”,- ka thėnė ndėr tė tjera trajneri i Kombėtares. Jehona e fitores sė Kukėsit dhe, mbi tė gjitha faktit qė ekipi shqiptar ka realisht shanse tė mėdha pėr tė kaluar turin e tretė para-eliminator tė Ligės sė Europės, vijon tė jetė bisedė e ditės nė opinionin sportiv. Ky sukses nuk ka “ngacmuar” vetėm trajnerin kuqezi, por edhe mjaft figura tė tjera tė futbollit, e gjithashtu politikanė, tė cilėt gjatė ditės sė djeshme nuk kanė ngurruar tė urojnė ekipin verior nėpėrmjet adresave tė tyre nė rrjetet sociale. Ndėrkohė, nė mesazhin e lėnė nga trajneri De Biazi, vihej re se tifozėt qė komentonin i kėrkonin trajnerit qė tė vinte ta ndiqte nga afėr Kukėsin, pasi ka elementė pėr Kombėtare. Megjithatė, italiani nuk ka preferuar tė ndjekė nga stadiumi asnjė nga ekipet shqiptare qė u pėrfaqėsuan nė Kupat e Europės. Ndoshta, ndeshja e radhės, ku Skėnderbeu do tė luajė ndaj Shakhterit pėr Ligėn e Kampioneve, mund tė bėjė qė italiani tė jetė nė “Qemal Stafa”, pėr mė tepėr nė prag tė miqėsores me Armeninė.

 4. #93
  avf130's Avatar
  Join Date
  Jun 2013
  Posts
  299
  Gjici: Kukėsi shkėlqen se nuk bėn pazare

  Presidenti tregon sekretin e suksesit nė Ligėn e Europės.

  “Kemi dhėnė leksione ndershmėrie pėr futbollin shqiptar”

  Presidenti i klubit verior, Safet Gjici, ėshtė krenar pėr atė qė po arrin skuadra ku ai investon prej tri vitesh. Si njė model i korrektėsisė nė paga, premio, shpenzime dhe trajtim ushqimor e mjekėsor pėr ekipin, Gjici mundohet tė jetė modest nė intervistėn e dhėnė dje pėr “Panorama Sport”.
  Keni hedhur njė hap tė madh drejt kualifikimit pėr nė fazėn “play-off” tė Ligės sė Europės, si asnjė ekip tjetėr shqiptar. Cila ėshtė ndjesia juaj pas kėtij suksesi tė radhės?
  Pa diskutim qė fitorja ndaj Metalurgut ėshtė historike. Sot Kukėsi ėshtė klubi mė i suksesshėm shqiptar. Ne vetėm para tri vitesh ishim nė Kategorinė e Dytė, ēka nuk duhet ta harrojmė. Ky ėshtė sukses i madh, qė u dedikohet tė gjithėve, qė nga drejtuesit, stafi, lojtarėt e deri te punėtori mė i thjeshtė i fushės. Tė gjitha hallkat kanė funksionuar nė pėrsosmėri, por dua tė veēoj dyshen Cungu-Starova, qė kanė ditur tė harmonizojnė mirė ekipin dhe kanė gjetur gjuhėn e pėrbashkėt me lojtarėt. Mbi tė gjitha, ata kanė ditur tė triumfojnė ndaj kundėrshtarėve, ndonėse me mė shumė emėr dhe histori se klubi ynė. Unė kam njė parim nė punėn time. Mbaroj njė punė dhe filloj tjetrėn, pra pa eufori. Ndeshja e parė me Metalurgun tashmė ėshtė njė kapitull i mbyllur dhe duhet tė mendojmė pėr tjetrėn.
  Ju presin 90 minuta tė tjera nė Ukrainė, si i parashikoni?
  Synojmė kualifikimin. Ky ėshtė objektiv qė duhet arritur, pasi ndeshja e parė nuk lė ekuivok pėr tė dytėn. Ekipi i ka tė gjitha mundėsitė pėr ta kaluar turin. Stafi teknik dhe lojtarėt kanė mbėshtetjen e duhur nga ne si drejtues. Dy ditė mė parė ne shpėrndamė 100 mijė euro premio. Janė gati dhe 200 mijė tė tjera, gjithnjė nėse ekipi kalon edhe Metalurgun. Po bėjmė shpenzime marramendėse nė kėto ture, pasi po udhėtojmė nė vende tė largėta. Ekipi nuk ėshtė shpėrndarė asnjė ditė, prandaj duhet ta kalojmė Metalurgun. Kualifikimi pėr nė fazėn “play-off” tė Ligės sė Europės do e kthente nė njė legjendė Kukėsin.
  Kukėsi ka fituar tashmė simpatinė e shumė tifozėve shqiptarė. Cili mendoni se ėshtė sekreti i suksesit tė skuadrės suaj?
  Absolutisht qė kemi bėrė pėr vete shumė tifozė me kėtė paraqitje. Besoj se rezultatet tona kanė nga pas njė parim qė pakkush e ka. Kukėsi im luan pastėr dhe ky mendoj se ėshtė ēelėsi i suksesit. Mbarė tifozėria qė na mbėshtet, pavarėsisht se ku banon, besoj se e ka dalluar kėtė te skuadra jonė. Futbolli shqiptar ka nevojė pėr njė model loje dhe ndershmėrie, siē ka luajtur Kukėsi. I kemi dhėnė leksione ndershmėrie futbollit shqiptar. Kėtu nuk paragjykoj askėnd, flas vetėm pėr ekipin tim. Pazare s’kemi bėrė dhe s’do tė bėjmė kurrė. Gjithēka do ta fitojmė me djersė. Unė jam krenar qė flamuri i Kukėsit shpaloset nėpėr Europė, natyrisht bashkė me flamurin tonė kombėtar.
  Deri sa do tė vazhdojė rruga juaj nė krye tė klubit tė Kukėsit?
  Unė e dua me shpirt futbollin, por nuk mund tė investoj pambarimisht. Ndoshta njė ditė do e ndjek vetėm si tifoz, por hėpėrhė jam i pėrkushtuar maksimalisht te Kukėsi. Marr mesazhe tė ndryshme dhe lexoj lajme nė gazeta pėr tė ardhmen time. Unė jam president i Kukėsit dhe i pėrkushtuar maksimalisht pėr kėtė klub. Di qė ka oferta pėr lojtarė, por edhe pėr president. Ndryshimi ėshtė se tė parėt marrin parą, ndėrsa tė dytėt japin. Unė si president nuk kam deklaruar asnjėherė se do e lė Kukėsin dhe do shkoj nė njė tjetėr klub. Koha do tė provojė gjithēka, por unė do vijoj tė jem president i Kukėsit. Jam nė kulmin a arritjeve me klubin nė Kupat e Europės dhe mendoj vetėm pėr ekipin tim.
  Ju kanė shqetėsuar thashethemet e ditėve tė fundit?
  Nuk i ndaloj njerėzit tė imagjinojnė dhe tė shkruajnė. Dėgjoj vazhdimisht sikur unė do tė largohem, madje edhe ēudira tė tilla sikur ne do t’i trukojmė ndeshjet. I kam dėgjuar kėto edhe nga intelektualė, mirėpo loja dhe rezultati janė krejt tjetėr. Ne s’kemi humbur nė pesė ndeshje radhazi nė Europė. Ma gjeni shembullin tjetėr nė kėto nivele. Sa pėr investimet, unė klubin nuk e kam investim tė parė dhe nuk mund tė investoj pambarimisht nė sport. Do vijė njė ditė qė do tė investojė dikush tjetėr dhe kjo ėshtė krejt normale. Unė nuk jam i pėrjetshėm te Kukėsi, edhe pse kam bėrė maksimumin tim pėr ta ēuar klubin nė majė.
  Sė fundmi, a mund tė na sqaroni pse ndeshja ndaj Metalurgut nuk u transmetua nė asnjė kanal televiziv shqiptar?
  E di pamundėsinė e shumė tifozėve pėr tė ndjekur ndeshjen nė stadium, por ju them se asnjė televizion apo kompani nuk paguan tė drejtėn televizive, qoftė edhe minimale, pėr kėto shėrbime dhe shpenzime qė ne bėjmė. Ata nuk japin reklama pa pagesė, ndėrsa nga ne kėrkojnė tė pėrfitojnė.

  Klubi merr 400 mijė euro nga UEFA
  Ecuria fantastike e Kukėsit nė Ligėn e Europės ka shtuar tė ardhurat e klubit verior. Deri nė kėtė moment, edhe nėse Kukėsi nuk arrin tė kualifikohet ndaj Metalurgut, ka pėrfituar 300 mijė euro nė total, si rezultat i kalimit tė dy tureve tė para nė kėtė kompeticion. Ndėrkohė, nėse Kukėsi kualifikohet pėr nė fazėn “play-off” tė Ligės sė Europės, pra nėse kalon edhe Metalurgun, atėherė tė ardhurat nė total shkojnė 400 mijė euro. Nė kėtė mėnyrė, Kukėsit i shtohen edhe 100 mijė euro tė tjera. Nga ana tjetėr, njė mrekulli e klubit verior nė fazėn “play-off” bėn qė direkt Kukėsi tė pėrfitojė 1 milion e 300 mijė euro nga UEFA, pasi ekipi mė pas do tė marrė pjesė nė grupet e Ligės sė Europės. Pėr fazėn “play-off”, UEFA hedh shortin tė premten tjetėr dhe, nėse Kukėsi eliminon Metalurgun, mė pas mund tė ketė shanse tė pėrballet me skuadra si Totenhem, Fiorentina apo Sevilja.

  Metalurg-Kukėsi do e gjykojė njė turk
  Njė 41-vjeēar turk do tė gjykojė ndeshjen e kthimit mes Metalurgut dhe Kukėsit, qė do tė zhvillohet mė datė 8 gusht, ora 18:15, nė Donjeck tė Ukrainės. Bulent Ylidirim ėshtė njė arbitėr i Kategorisė sė Parė tė UEFA-s dhe nga sezoni 2010-2011 gjykon rregullisht ndeshje tė Kupave tė Europės. Ndeshja e tij e fundit ėshtė ajo mes Sherrif Tiraspolit dhe Sutjeskės, e luajtur mė 16 korrik. Nė vitin 2009, Ylidirim ka gjykuar sfidėn Vllaznia-Rapid Vjenė 0-3, por gjithashtu edhe miqėsoren Shqipėri-Qipro, qė pėrfundoi 6-1.

  Jonuz Hallaēi

 5. #94
  avf130's Avatar
  Join Date
  Jun 2013
  Posts
  299
  Miqėsorja ndaj Armenisė, Xhaka e Sadiku, debutuesit kuqezi

  Taulant Xhaka dhe Loret Sadiku mund tė jenė dy futbollistėt debutues nė ndeshjen miqėsore tė Shqipėrisė kundėr Armenisė nė Tiranė, mė 15 gusht. Burime pranė FSHF-sė pohojnė se dy lojtarėt me origjinė nga Kosova janė pajisur tashmė me dokumentet e nevojshme dhe priten tė thirren nga trajneri Xhani de Biazi nė miqėsoren testuese pas dy 12 ditėsh. 22-vjeēari Xhaka luan te Grasshoperi dhe ėshtė vėllai i Granit Xhakės, i cili ka zgjedhur tė luajė pėr Zvicrėn. Ai shquhet pėr faktin se arrin tė luajė mirė nė tė dy krahėt e mbrojtjes, por luan gjithashtu edhe si mesfushor shkatėrrues. Ndėrkaq, Loret Sadiku qė luan te Helsinborgu ėshtė bindur tė veshė fanellėn kuqezi, edhe pse pati njė presion tė madh nga Federata Suedeze e Futbollit. Risi tė tjera nė kėtė miqėsore pritet tė jenė edhe rikthimi i mesfushorėve Jahmir Hyka dhe Burim Kukeli qė luajnė nė Zvicėr, si dhe njė ftesė pėr tė testuar gjendjen e sulmuesit Bekim Balaj. Mbetet pėr t’u parė nėse do tė ketė ndonjė ftesė nga trajneri i Kombėtares sė Shqipėrisė, Xhani de Biazi, edhe pėr Edmond Kapllanin.

 6. #95
  avf130's Avatar
  Join Date
  Jun 2013
  Posts
  299
  Kupa, shėnon Kapllani, kualifikohet Frankfurti
  Kapllani ka shėnuar nė fitoren 3-1 nė Kupėn e Gjermanisė, duke kualifikuar FSV Frankfurtin, ndėrsa Hyka ka fituar ndaj Bashės nė kampionatin zviceran. Nga futbollistėt shqiptarė qė luajnė nė ekipet e kėtij vendi, Edmond Kapllani shėnoi njė gol nė fitoren e FSV Frankfurtit ndaj modestėve tė Optik Rathenou. Miqtė e Bundesligės 2 kaluan tė parėt nė avantazh me anė tė Methju Lekie nė minutėn e 21-tė tė pjesės sė parė, por nė fraksionin e dytė tė lojės vendasit barazuam me anė tė turko-gjermanit Hakan Kankaja. Me kėtė rezultat u mbyll koha e rregullt dhe pėr tė nxjerrė skuadrėn kualifikuese u desh koha shtesė. Nė minutėn e 113-tė ishte sėrish Methju Lekie qė shėnoi pėr Frankfurtin, teksa katėr minuta mė vonė, Edmond Kapllani vulosi rezultatin nė 3-1, duke u hequr mundimin dhe emocionin qė tė dyja skuadrave nga pika e penalltisė. Befasi ishte humbja dhe eliminimi i Borusia Mynshegladbah, ku luan shqiptaro-zvicerani Granit Xhaka. Kjo e fundit iu dorėzua Dramstadit nga pika e bardhė e penalltive. Ndėrkohė, fitore dhe kualifikim mori dje nė kėtė kompeticion edhe Grojther Fyrthi i Mėrgim Mavrajt dhe Ilir Azemit. Fyrthi mundi 2-0 nė transfertė modestėt e Pfedersheim, por as Mavraj dhe as Azemi nuk luajtėn nė kėtė takim. Sakaq, nė kampionatin zviceran, Luzerni i Jahmir Hykės ka mundur minimalisht Sionin e Vullnet Bashės. Ky i fundit e nisi ndeshjen si titullar dhe luajti deri nė fund tė takimit, ndėrsa mesfushori tiranas u fut nė lojė nga trajneri vetėm nė minutėn e 68-tė tė pjesės sė dytė. Kujtojmė qė Hyka u la jashtė nė ndeshjen e fundit tė Kombėtares nga trajneri De Biazi, i cili, nga ana tjetėr, pat grumbulluar pėr herė tė parė Vullnet Bashėn (vėllai i Migjen Bashės), por as ky i fundit nuk arriti qė tė debutojė me kuqezinjtė. Me gjasa mesfushori do ketė shansin qė tė luajė disa minuta nė miqėsoren e 14 gushtit ndaj Armenisė nė “Qemal Stafa”. Veē tij De Biazi ka thirrur pėr herė tė parė edhe Loret Sadikun, Shkėlzen Gashin dhe vėllain e Granit Xhakės, Taulantin.

  Lacio-Roma, ka derb pėr Armir Abrashin
  Kolonisė sė futbollistėve shqiptarė nė futbollin italian mund t’i bashkohet njė tjetėr element i ri i Kombėtares. Amir Abrashi, i cili aktivizohet nė radhėt e Grashopers nė kampionatin zviceran, mund tė transferohet nė Serinė te Lacio. Drejtori sportiv i lacialėve, Igli Tare, kėmbėngul pėr transferimin e 23-vjeēarit nė Romė, edhe pse po has rezistencėn e fortė tė Grashopers. Pėr prurjen mė tė re tė De Biazit nė pėrfaqėsuesen kuqezi interesohen gjithashtu Sasulolo dhe Torino, ndėrsa orėt e fundit ka dalė nė skenė Roma, qė ka mbledhur informacionet e nevojshme pėr futbollistin me origjinė kosovare. Me pėrfshirjen e verdhekuqve nė tratativa pritet tė ketė njė derbi tė nxehtė romak pėr shėrbimet e Abrashit, i cili konsiderohet njė mesfushor me tė ardhme pėr vetė cilėsitė qė ka. Njė transferim i mundshėm nė Serinė A do tė jetė njė bonus plus pėr futbollistin qė kėrkon njė vend titullari nė skuadrėn e De Biazit. Ai ėshtė konsideruar edhe si njė zbulim nga ana e trajnerit tė Kombėtares shqiptare. Sakaq, Abrashi mund t’i shtohet dyshes Cana-Strakosha, tė cilėt luajnė te skuadra ēeleste prej dy sezonesh.

 7. #96
  avf130's Avatar
  Join Date
  Jun 2013
  Posts
  299
  Zbulohet takimi i kryebashkiakut me njė nga biznesmenėt qė financonte klubin: Prapaskenat, ja si u mor vendimi

  Zbulohen disa nga prapaskenat qė ēuan deri nė vendimin pėr shpėrbėrjen e Flamurtarit, ēka solli habi pėr mėnyrėn se si u mor dhe u komunikua, por edhe pėr vetė impaktin e surprizėn qė pati nė opinionin sportiv. Pėrpara se tė merrte vendimin drastik nė njė prej ditėve mė tė vėshtira tė jetės sė tij, qė pėrkonte edhe me 51-vjetorin e lindjes, kryebashkiaku i Vlorės, Shpėtim Gjika, ka zhvilluar njė takim me njė nga biznesmenėt e rėndėsishėm tė qytetit bregdetar. Bėhet fjalė pėr krahun e djathtė tė Gjikės, Adhurim Duka, i cili ėshtė njė mik i presidentit, madje u pėrfol pak kohė mė parė si pasuesi i mundshėm i tij nė krye tė klubit. Takimi mes Gjikės dhe Dukės ėshtė zhvilluar nė njė nga lokalet e qytetit tė Vlorės dhe mendohet se ka qenė shtysė pėr marrjen e njė vendimi tė tillė, qė solli largimin e pjesės mė tė madhe tė lojtarėve tė Flamurtarit dhe uljen drastike tė shpenzimeve. Mėsohet se biznesmeni Duka i ka ofruar ndihmė financiare presidentit Gjika, duke dalė garant pėr njė pjesė tė konsiderueshme tė parąve qė do tė duheshin pėr tė shpėrndarė kėstet e para tė kontratave tė futbollistėve, por edhe pėr fazėn pėrgatitore qė ekipi do ta zhvillonte nė Kostur tė Greqisė. Gjatė bisedės me presidentin Gjika, biznesmeni i ka sugjeruar kėtij tė fundit tė ulė shpenzimet nė ekip pėr shkak tė mungesės sė fondeve, duke pasur parasysh edhe faktin se gjatė kėtyre viteve Flamurtari nuk ka arritur objektivat dhe se nuk i ka justifikuar investimet. “T’i siguroj unė njė pjesė tė parąve pėr kontratat dhe fazėn pėrgatitore, por nuk shtyhet kėshtu. Jemi nė krizė financiare, nuk duhet tė bėjmė kaq shumė shpenzime. Gjithsesi, ju e dini vetė, ky ėshtė sugjerimi im”, mėsohet se i ka thėnė Duka presidentit Gjika. Pas kėtij takimi, Gjika ka telefonuar administratorin Geri Ēipi, me qėllim qė t’u komunikonte futbollistėve vendimin e klubit pėr reduktimin nė maksimum tė shpenzimeve.

 8. #97
  avf130's Avatar
  Join Date
  Jun 2013
  Posts
  299
  Takaj: Akuza pa fund, do tė shikoj vendimin

  Nė letėr duket gjithēka e mbyllur, ndaj edhe presidenti Ardian Takaj e sheh si shumė tė vėshtirė pėrmbysjen ndaj kazakėve. “Normalisht, ndeshja 3-0 ėshtė rezultat shumė i thellė dhe ėshtė nė disfavorin tonė. Megjithatė, futbolli ka treguar se ka edhe surpriza. Edhe kalimi i njė turi tė Champions League ėshtė njė arritje shumė e madhe. Objektivat qė kemi pasur ne sivjet kanė qenė kampionati, kupa dhe kalimi i njė turi nė Europė, tė cilėt besoj se i kemi arritur. Kėshtu qė ky ishte njė realizim plus, qė tani do tė thotė tė futemi nė grupet e Europa League”, ka thėnė dje presidenti i Skėnderbeut nė njė prononcim pėr mediat. Sa i pėrket zhurmės sė ndeshjes sė parė, ku u aludua deri edhe pėr manipulim tė rezultatit, Takaj ka lėshuar njė deklaratė kėrcėnuese. “Njerėzit kur mėsohen me arritjen e rezultateve pozitive, nuk e pranojnė humbjen dhe mė pas aludojnė. Kam dėgjuar shumė akuza, ndaj mund edhe tė rishikoj vendimin pėr qė qenė nė krye tė klubit”.

 9. #98
  avf130's Avatar
  Join Date
  Jun 2013
  Posts
  299
  Gjici: Kukėsi shkėlqen se nuk bėn pazare
  8


  Presidenti tregon sekretin e suksesit nė Ligėn e Europės.

  “Kemi dhėnė leksione ndershmėrie pėr futbollin shqiptar”

  Presidenti i klubit verior, Safet Gjici, ėshtė krenar pėr atė qė po arrin skuadra ku ai investon prej tri vitesh. Si njė model i korrektėsisė nė paga, premio, shpenzime dhe trajtim ushqimor e mjekėsor pėr ekipin, Gjici mundohet tė jetė modest nė intervistėn e dhėnė dje pėr “Panorama Sport”.
  Keni hedhur njė hap tė madh drejt kualifikimit pėr nė fazėn “play-off” tė Ligės sė Europės, si asnjė ekip tjetėr shqiptar. Cila ėshtė ndjesia juaj pas kėtij suksesi tė radhės?
  Pa diskutim qė fitorja ndaj Metalurgut ėshtė historike. Sot Kukėsi ėshtė klubi mė i suksesshėm shqiptar. Ne vetėm para tri vitesh ishim nė Kategorinė e Dytė, ēka nuk duhet ta harrojmė. Ky ėshtė sukses i madh, qė u dedikohet tė gjithėve, qė nga drejtuesit, stafi, lojtarėt e deri te punėtori mė i thjeshtė i fushės. Tė gjitha hallkat kanė funksionuar nė pėrsosmėri, por dua tė veēoj dyshen Cungu-Starova, qė kanė ditur tė harmonizojnė mirė ekipin dhe kanė gjetur gjuhėn e pėrbashkėt me lojtarėt. Mbi tė gjitha, ata kanė ditur tė triumfojnė ndaj kundėrshtarėve, ndonėse me mė shumė emėr dhe histori se klubi ynė. Unė kam njė parim nė punėn time. Mbaroj njė punė dhe filloj tjetrėn, pra pa eufori. Ndeshja e parė me Metalurgun tashmė ėshtė njė kapitull i mbyllur dhe duhet tė mendojmė pėr tjetrėn.
  Ju presin 90 minuta tė tjera nė Ukrainė, si i parashikoni?
  Synojmė kualifikimin. Ky ėshtė objektiv qė duhet arritur, pasi ndeshja e parė nuk lė ekuivok pėr tė dytėn. Ekipi i ka tė gjitha mundėsitė pėr ta kaluar turin. Stafi teknik dhe lojtarėt kanė mbėshtetjen e duhur nga ne si drejtues. Dy ditė mė parė ne shpėrndamė 100 mijė euro premio. Janė gati dhe 200 mijė tė tjera, gjithnjė nėse ekipi kalon edhe Metalurgun. Po bėjmė shpenzime marramendėse nė kėto ture, pasi po udhėtojmė nė vende tė largėta. Ekipi nuk ėshtė shpėrndarė asnjė ditė, prandaj duhet ta kalojmė Metalurgun. Kualifikimi pėr nė fazėn “play-off” tė Ligės sė Europės do e kthente nė njė legjendė Kukėsin.
  Kukėsi ka fituar tashmė simpatinė e shumė tifozėve shqiptarė. Cili mendoni se ėshtė sekreti i suksesit tė skuadrės suaj?
  Absolutisht qė kemi bėrė pėr vete shumė tifozė me kėtė paraqitje. Besoj se rezultatet tona kanė nga pas njė parim qė pakkush e ka. Kukėsi im luan pastėr dhe ky mendoj se ėshtė ēelėsi i suksesit. Mbarė tifozėria qė na mbėshtet, pavarėsisht se ku banon, besoj se e ka dalluar kėtė te skuadra jonė. Futbolli shqiptar ka nevojė pėr njė model loje dhe ndershmėrie, siē ka luajtur Kukėsi. I kemi dhėnė leksione ndershmėrie futbollit shqiptar. Kėtu nuk paragjykoj askėnd, flas vetėm pėr ekipin tim. Pazare s’kemi bėrė dhe s’do tė bėjmė kurrė. Gjithēka do ta fitojmė me djersė. Unė jam krenar qė flamuri i Kukėsit shpaloset nėpėr Europė, natyrisht bashkė me flamurin tonė kombėtar.
  Deri sa do tė vazhdojė rruga juaj nė krye tė klubit tė Kukėsit?
  Unė e dua me shpirt futbollin, por nuk mund tė investoj pambarimisht. Ndoshta njė ditė do e ndjek vetėm si tifoz, por hėpėrhė jam i pėrkushtuar maksimalisht te Kukėsi. Marr mesazhe tė ndryshme dhe lexoj lajme nė gazeta pėr tė ardhmen time. Unė jam president i Kukėsit dhe i pėrkushtuar maksimalisht pėr kėtė klub. Di qė ka oferta pėr lojtarė, por edhe pėr president. Ndryshimi ėshtė se tė parėt marrin parą, ndėrsa tė dytėt japin. Unė si president nuk kam deklaruar asnjėherė se do e lė Kukėsin dhe do shkoj nė njė tjetėr klub. Koha do tė provojė gjithēka, por unė do vijoj tė jem president i Kukėsit. Jam nė kulmin a arritjeve me klubin nė Kupat e Europės dhe mendoj vetėm pėr ekipin tim.
  Ju kanė shqetėsuar thashethemet e ditėve tė fundit?
  Nuk i ndaloj njerėzit tė imagjinojnė dhe tė shkruajnė. Dėgjoj vazhdimisht sikur unė do tė largohem, madje edhe ēudira tė tilla sikur ne do t’i trukojmė ndeshjet. I kam dėgjuar kėto edhe nga intelektualė, mirėpo loja dhe rezultati janė krejt tjetėr. Ne s’kemi humbur nė pesė ndeshje radhazi nė Europė. Ma gjeni shembullin tjetėr nė kėto nivele. Sa pėr investimet, unė klubin nuk e kam investim tė parė dhe nuk mund tė investoj pambarimisht nė sport. Do vijė njė ditė qė do tė investojė dikush tjetėr dhe kjo ėshtė krejt normale. Unė nuk jam i pėrjetshėm te Kukėsi, edhe pse kam bėrė maksimumin tim pėr ta ēuar klubin nė majė.
  Sė fundmi, a mund tė na sqaroni pse ndeshja ndaj Metalurgut nuk u transmetua nė asnjė kanal televiziv shqiptar?
  E di pamundėsinė e shumė tifozėve pėr tė ndjekur ndeshjen nė stadium, por ju them se asnjė televizion apo kompani nuk paguan tė drejtėn televizive, qoftė edhe minimale, pėr kėto shėrbime dhe shpenzime qė ne bėjmė. Ata nuk japin reklama pa pagesė, ndėrsa nga ne kėrkojnė tė pėrfitojnė.

  Klubi merr 400 mijė euro nga UEFA
  Ecuria fantastike e Kukėsit nė Ligėn e Europės ka shtuar tė ardhurat e klubit verior. Deri nė kėtė moment, edhe nėse Kukėsi nuk arrin tė kualifikohet ndaj Metalurgut, ka pėrfituar 300 mijė euro nė total, si rezultat i kalimit tė dy tureve tė para nė kėtė kompeticion. Ndėrkohė, nėse Kukėsi kualifikohet pėr nė fazėn “play-off” tė Ligės sė Europės, pra nėse kalon edhe Metalurgun, atėherė tė ardhurat nė total shkojnė 400 mijė euro. Nė kėtė mėnyrė, Kukėsit i shtohen edhe 100 mijė euro tė tjera. Nga ana tjetėr, njė mrekulli e klubit verior nė fazėn “play-off” bėn qė direkt Kukėsi tė pėrfitojė 1 milion e 300 mijė euro nga UEFA, pasi ekipi mė pas do tė marrė pjesė nė grupet e Ligės sė Europės. Pėr fazėn “play-off”, UEFA hedh shortin tė premten tjetėr dhe, nėse Kukėsi eliminon Metalurgun, mė pas mund tė ketė shanse tė pėrballet me skuadra si Totenhem, Fiorentina apo Sevilja.

  Metalurg-Kukėsi do e gjykojė njė turk
  Njė 41-vjeēar turk do tė gjykojė ndeshjen e kthimit mes Metalurgut dhe Kukėsit, qė do tė zhvillohet mė datė 8 gusht, ora 18:15, nė Donjeck tė Ukrainės. Bulent Ylidirim ėshtė njė arbitėr i Kategorisė sė Parė tė UEFA-s dhe nga sezoni 2010-2011 gjykon rregullisht ndeshje tė Kupave tė Europės. Ndeshja e tij e fundit ėshtė ajo mes Sherrif Tiraspolit dhe Sutjeskės, e luajtur mė 16 korrik. Nė vitin 2009, Ylidirim ka gjykuar sfidėn Vllaznia-Rapid Vjenė 0-3, por gjithashtu edhe miqėsoren Shqipėri-Qipro, qė pėrfundoi 6-1.

 10. #99
  avf130's Avatar
  Join Date
  Jun 2013
  Posts
  299
  Urimi i De Biazit: Jeni madhėshtorė!

  Trajneri i Kombėtares shqiptare, Xhani de Biazi, ka mbetur i befasuar nga ecuria e klubit tė Kukėsit nė Kupat e Europės. Ashtu siē ndodhi kur veriorėt u kualifikuan pėr nė turin e tretė dhe italiani i uroi pėrmes rrjetit social “Facebook”, kjo u pėrsėrit dje. Teksa ka mėsuar qė Kukėsi ka mposhtur me rezultatin e pastėr 2-0 ukrainasit e Metalurgut, De Biazi nuk i ka kursyer elozhet nė “Facebook”. Italiani ėshtė i mahnitur nga paraqitja e skuadrės sė Armando Cungut. “Bravo Kukėsi! Ėndrra vazhdon! Jeni tė mėdhenj, ky ėshtė rezultati mė i mirė i mundshėm. Paēi shumė fat djema!”,- ka thėnė ndėr tė tjera trajneri i Kombėtares. Jehona e fitores sė Kukėsit dhe, mbi tė gjitha faktit qė ekipi shqiptar ka realisht shanse tė mėdha pėr tė kaluar turin e tretė para-eliminator tė Ligės sė Europės, vijon tė jetė bisedė e ditės nė opinionin sportiv. Ky sukses nuk ka “ngacmuar” vetėm trajnerin kuqezi, por edhe mjaft figura tė tjera tė futbollit, e gjithashtu politikanė, tė cilėt gjatė ditės sė djeshme nuk kanė ngurruar tė urojnė ekipin verior nėpėrmjet adresave tė tyre nė rrjetet sociale. Ndėrkohė, nė mesazhin e lėnė nga trajneri De Biazi, vihej re se tifozėt qė komentonin i kėrkonin trajnerit qė tė vinte ta ndiqte nga afėr Kukėsin, pasi ka elementė pėr Kombėtare. Megjithatė, italiani nuk ka preferuar tė ndjekė nga stadiumi asnjė nga ekipet shqiptare qė u pėrfaqėsuan nė Kupat e Europės. Ndoshta, ndeshja e radhės, ku Skėnderbeu do tė luajė ndaj Shakhterit pėr Ligėn e Kampioneve, mund tė bėjė qė italiani tė jetė nė “Qemal Stafa”, pėr mė tepėr nė prag tė miqėsores me Armeninė.

 11. #100
  avf130's Avatar
  Join Date
  Jun 2013
  Posts
  299

  Miqėsorja ndaj Armenisė, Xhaka e Sadiku, debutuesit kuqezi

  Taulant Xhaka dhe Loret Sadiku mund tė jenė dy futbollistėt debutues nė ndeshjen miqėsore tė Shqipėrisė kundėr Armenisė nė Tiranė, mė 15 gusht. Burime pranė FSHF-sė pohojnė se dy lojtarėt me origjinė nga Kosova janė pajisur tashmė me dokumentet e nevojshme dhe priten tė thirren nga trajneri Xhani de Biazi nė miqėsoren testuese pas dy 12 ditėsh. 22-vjeēari Xhaka luan te Grasshoperi dhe ėshtė vėllai i Granit Xhakės, i cili ka zgjedhur tė luajė pėr Zvicrėn. Ai shquhet pėr faktin se arrin tė luajė mirė nė tė dy krahėt e mbrojtjes, por luan gjithashtu edhe si mesfushor shkatėrrues. Ndėrkaq, Loret Sadiku qė luan te Helsinborgu ėshtė bindur tė veshė fanellėn kuqezi, edhe pse pati njė presion tė madh nga Federata Suedeze e Futbollit. Risi tė tjera nė kėtė miqėsore pritet tė jenė edhe rikthimi i mesfushorėve Jahmir Hyka dhe Burim Kukeli qė luajnė nė Zvicėr, si dhe njė ftesė pėr tė testuar gjendjen e sulmuesit Bekim Balaj. Mbetet pėr t’u parė nėse do tė ketė ndonjė ftesė nga trajneri i Kombėtares sė Shqipėrisė, Xhani de Biazi, edhe pėr Edmond Kapllanin.


 
Page 10 of 29 FirstFirst ... 8910111220 ... LastLast

Similar Threads

 1. Lajme tė reja!
  By miri-01 in forum Albanian / Shqip
  Replies: 20
  Last Post: 12-18-2016, 12:23 PM

Visitors found this page by searching for:

forum.cstalking.com 45-lajme-nga-sporti

kombetarja shqiptare e futbollit 2013 agim zeka

Superkupa Skenderbeu fiton pas 11-metershave

futbollit 2013 u 16 agim zeka

kombetarja shqiptare e futbollit 2013 agim zeka u16

agim zeka albania u-16agim zeka kombtarja e shqiprisjuventus camp 2013 agim zekakombtarja e futbollit shqiptar u 17 agim zekakombtarja e shqipris u 17 agim zeka algi lapardhaja tiranaagim zeka juventus camp 2013badr 26 eutelsat 16 forumi shqiptargazeta sporti shqiptar agim zekaplisat: behrami ƫshtƫ tradhtarkombetarja shqiptare agim zekakombetarja shqiptare e futbollit 2013-u16 agim zekakombetarja e shqiperise agim zeka u16sadiku armando kete sezonagim zeka u 16

Tags for this Thread